głos pyrzyckiej młodzieży

100 lat niepodległości – niezwykła konferencja dla młodzieży

W tym roku świętujemy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. To właśnie tej okazji w Pyrzycach zaplanowano szereg uroczystości upamiętniających to wydarzenie.

W Pyrzyckim Domu Kultury odbyła się konferencja pt. „Niepodległa- wczoraj, dziś i jutro”, na której uczniowie pyrzyckich szkół mogli głębiej zapoznać się z historią naszego regionu i kraju. Spotkanie rozpoczęła burmistrz, Marzena Podzińska, która ukazała nam logo stworzone przez pana Romualda Fijałkowskiego przypominające o ważnej dla każdego Polaka dacie.

Na scenie wystąpili prelegenci przedstawiający nam swoje przemówienia. Pierwszym z nich był Robert Sójka, dyrektor ZS nr 1 im. Noblistów Polskich w Pyrzycach z wykładem „Droga ku niepodległości”, następnie głos przejął Przemysław Benken opowiadający o wojskowych aspektach odzyskania niepodległości. Kolejną prelekcję zaprezentowała doktor Zofia Fenrych, przedstawiając historię życia ks. Jana Zieji. Polską drogę ku niepodległości zobrazowaną w sztuce ukazała mgr Krystyna Milewska. Z kolei Danuta Kupczyk opowiedziała o swojej historii związanej z pyrzycką „Solidarnością”.

Konferencję zwiększył wykład prof. Edwarda Rymara dotyczącego przemian naszego regionu w latach 1980-1990.

Oprawą muzyczną zajęli się uczniowie z Pyrzyckiego Gimnazjum. Na koniec wszyscy prelegenci zostali nagrodzeni słodkimi podarunkami.

Czterogodzinne wykłady zapewniły słuchaczom ogromną dawkę wiedzy i z pewnością rozbudziły w nich ducha patriotyzmu. Organizatorem przedsięwzięcia była Szkoła Podstawowa przy ul. Rejtana w Pyrzycach.

 

Robert Sójka – mieli tylko kosy, ale ryzykowali życie dla ojczyzny

Przemysław Benken o uzbrojeniu polskiego wojska

Robert Sójka – 11 listopada Niemcy podpisali akt kapitulacji

Przemysław Benken – odbudowa państwa polskiego

Robert Sójka -niezwykłe życzenia od historyka

Foto: Marek Jońca
Tekst: Kamila Dydymska i Jagoda Ćwirta
Nagrania: Bartek Chojecki i Lila Zdunowska