głos pyrzyckiej młodzieży

Odra jest niebezpieczna. Czy w Pyrzycach są przypadki zachorowań?

Odra jest to jedna z najbardziej zaraźliwych chorób wirusowych, która bardzo łatwo się rozprzestrzenia wśród niueudpornionych osób w każdym wieku i może powodować epidemię. Jak można się zarazić tą chorobą i jakie mogą być tego skutki? Czy w Pyrzycach mamy się czego bać?

Dotychczas w Polsce odnotowano 79 przypadków zarażenia tym wirusem. Jak informuje Państwowy Inspektor Sanitarny w Pyrzycach, Monika Wróbel, w bieżącym roku nie odnotowano zachorowań na odrę na terenie gminy Pyrzyce, ani na terenie całego powiatu.
Warto wiedzieć, że wirus rozprzestrzenia się przede wszystkim podczas kaszlu lub kichania, przez bliski lub bezpośredni kontakt z wydzielinami z nosa i gardła osoby zakażonej. Odra zwykle jest chorobą o łagodnym lub umiarkowanie ciężkim przebiegu. Najczęstsze powikłania to zapalenie ucha środkowego, które może prowadzić do utraty słuchu, biegunka czy zapalenie płuc.
Odra najbardziej niebezpieczna jest dla dzieci do 5 lat oraz osób z zaburzeniami układu odporności. W przypadku pojawienia się objawów, czyli pojawienie się charakterystycznej wysypki, gorączki, złego samopoczucia, zapalenia spojówek, kataru bądź kaszlu, należy zgłosić się do lekarza.

 

Anna Lemparty

Foto: Barbara Rice/Wikipedia