głos pyrzyckiej młodzieży

Pyrzyce na Mapie Zagrożeń. Co najczęściej zgłaszamy i dlaczego?

Patrząc na inne miasta powiatowe w regionie, Pyrzyce wydają się bezpieczne. Mieszkańcy nie zgłaszają wielu sytuacji za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Największe problemy to niewłaściwe parkowanie, przekraczanie prędkości przez kierowców i spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych.

Nieprawidłowe parkowanie zgłaszane jest m.in. przy ulicach 1 Maja czy też Tadeusza Kościuszki, spożywanie alkoholu przy Wałach Chrobrego, z kolei przy ulicy Jana Pawła II zarejestrowane jest dzikie wysypisko śmieci. Z kolei w Żabowie mieszkańcy zgłaszają regularne przekraczanie prędkości.

Co się dzieje, kiedy mieszkańcy rejestrują zgłoszenie z wykorzystaniem internetowej Mapy Zagrożeń?

– Mamy siedem dni na zweryfikowanie takiego zgłoszenia – wyjaśnia mł. asp. Marcelina Pałaszewska z pyrzyckiej komendy Policji. – Często zgłoszenia się potwierdzają, wówczas policja podejmuje działania mające na celu wyeliminowanie problemu. Jeśli widzimy, że w danym miejscu faktycznie często kierowcy przekraczają prędkość, to takie zgłoszone miejsce wpisywane jest do zadań stałych i obejmowane nadzorem patroli ruchu drogowego – dodaje.

Zapytaliśmy oficera prasowego pyrzyckiej policji, czy zdarzają się fałszywe zgłoszenia zagrożeń.

– Zdarza się to rzadko, ale niestety takie sytuacje mają miejsce – wyjaśnia Marcelina Pałaszewska. – Są to zazwyczaj sytuacje, kiedy zwaśnieni mieszkańcy uprzykrzając sobie życie, zaznaczają na mapie zagrożeń wykroczenia czy sytuacje, które często nie mają pokrycia w prawdzie, a naszym zadaniem jest reagować i weryfikować zgłoszenie – tłumaczy.

Teraz na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa w miejscowości Pyrzyce znajduje się niewiele zgłoszeń. Mundurowi z Pyrzyc przyznają, że w porze zimowej zgłaszanych jest mniej wykroczeń. Kiedy zrobi się ciepło, na mapie przybędzie zgłoszeń dotyczących spożywania alkoholu w miejscach publicznych i na każde policja będzie reagowała.