głos pyrzyckiej młodzieży

Czy znacie te zespoły? Pyrzyce z nich słyną

Każdy słucha muzyki, różne natomiast bywają gatunkowe upodobania. Często koncerty postrzegane są przez pryzmat dużych miast, takich jak Warszawa, Łódź, Kraków, Poznań czy też Szczecin. A co z tymi mniejszymi miastami? Przecież one również mogą być zasłynąć muzyką. Nawet nasze miasto. W Pyrzycach mamy grupy śpiewacze, które zasługują na uwagę. Dziś piszemy właśnie o tych zespołach.

Pierwszym z nich jest Zespół Śpiewaczy ,,Wrzos„. Zespół ten powstał w 2006 roku i ukazuje życie kulturowe na wsi. Grupa chodź składa się z 16 osób, posiada wiele osiągnięć lokalnych, między innymi wyróżnienia w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Ludowych w Lipianach, Pyrzyckich Spotkaniach z Folklorem oraz Targach Rolnych w Barzkowicach.
Drugi zespół to Regionalny Zespół Śpiewaczy ,,Jaworek”, który powstał 24 stycznia 2005 roku. Po roku działalności wystąpił na Wojewódzkim przeglądzie zespołów ludowych w Lipianach i tam osiągnął swój pierwszy sukces grupy. Przez kolejne lata ,,Jaworek” występował na różnych festynach oraz dożynkach. Aż w 2010 roku spróbował swoich możliwości na XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Grup Śpiewaczych ,,Ziemia i Pieśń” w Szprotawie, gdzie otrzymał nagrodę ,,Laureata”, a sukces ten powtórzyli dwa razy. Po tym wystąpili w Kazimierzu Dolnym w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. Mottem przewodnim tej grupy jest: ,,Gdy słyszysz śpiew tam wejdź, tam dobre serca ludzie mają”
Trzecim zespołem jest Zespół Śpiewaczy ,,Pyrzyczanka”. Powstał on w 2008 roku. Bierze on udział między innymi w lokalnych okolicznościowych festynach, biesiadach, dożynkach oraz Pyrzyckich Spotkaniach z Folklorem. W 2012 roku na Lipiańskich Spotkaniach z Żywa Kultura Kudowa Pomorza Zachodniego ,,Pyrzyczanka” zdobyła ,,Nagrodę Publiczności”.
Może nie są to zespoły słuchane przez dzisiejszą młodzież, ale warto się nimi zainteresować. Wszystkie związane są z tradycją i dziedzictwem kulturowym, które są inspiracją dla współczesnych i „nowoczesnych” artystów.

Amelia Anczewska