głos pyrzyckiej młodzieży

Piraci drogowi to ludzie bez wyobraźni. Co zrobić będąc świadkiem?

Na starej „trójce” regularnie dochodzi o incydentów drogowych, które są bardzo niebezpieczne. Wyprzedzanie na trzeciego w miejscach niedozwolonych zdarza się bardzo często. Zdarza się także, że zagrożenie powodują kierowcy samochodów ciężarowych. Co zrobić, będąc świadkiem takich zdarzeń?

Kierowca ciężarówki na zakręcie i podwójnej linii ciągłej decyduje się na wyprzedzanie. Zmusza tym samym kierowców jadących z naprzeciwka do uciekanie na pobocze. Do takich zdarzeń regularnie dochodzi na starej „trójce” łączącej Pyrzyce ze Szczecinem. Oficer prasowy pyrzyckiej komendy Policji, mł. asp. Marcelina Pałaszewska nie ma wątpliwości, że tego typu zachowanie stwarza ogromne zagrożenie, może doprowadzić do poważnych w skutkach wypadków.

– Każdy, kto widzi takiego pirata drogowego, powinien reagować – uważa.

Co w takich sytuacjach świadek zdarzenia może zrobić? Najlepiej od razu zadzwonić na numer alarmowy 112, wówczas o sprawie dowiedzą się mundurowi i będą mogli wysłać patrol drogówki. W chwili zatrzymania takiego kierującego zostanie on odpowiednio rozliczony za popełnione wykroczenie.

– Policja w takich sytuacjach może nawet zatrzymać prawo jazdy za stwarzanie zagrożenia na drodze, a następnie o losie nierozważnego kierowcy zadecyduje sąd – wyjaśnia Marcelina Pałaszewska.

Pirat drogowy nie jest bezkarny

Nie dawno nasz czytelnik zrobił zdjęcie tira, którego kierowca pomimo linii ciągłej, zdecydował się na wyprzedzanie. Marcelina Pałaszewska zapewnia, że jeśli autor fotografii zdecyduje się zgłosić przewinienie, to pirat drogowy zostanie ukarany.

– Zdjęcie jest dobrym dowodem, potwierdza zaistnienie wykroczenia drogowego – tłumaczy. – Zgłaszający musi mieć świadomość, że jeśli kierowca nie przyzna się do wykroczenia, to sprawa zostanie skierowana do sądu i wówczas zgłaszający powoływany jest w charakterze świadka i musi złożyć przed sądem zeznania – dodaje.

Ewentualna konieczność pójścia do sądu zniechęca często świadków. Niestety to prowadzi do tego, że piraci drogowi czują się bezkarni. Tymczasem odrobina dobrej woli może uratować komuś życie.

– Dziś na szczęście nie doszło do wypadku, ale nie wiemy, czy następnym razem takie zachowanie nie doprowadzi do tragedii – apeluje rzecznik prasowy pyrzyckiej policji.

Udało się nam ustalić i dotrzeć do właściciela firmy spedycyjnej, której kierowca zachował się tak nierozważnie na drodze pod Pyrzycami. Przedsiębiorca z rozbrajającą szczerością twierdzi, że:

– Owszem, to moje auto, ale to że kierowca przekroczył linię ciągłą wyprzedzając autobus nie znaczy, że doszłoby do wypadku – komentuje.

Zapewnił nas też, że „zajmie się sprawą”, ale trudno oczekiwać wyciągnięcia konsekwencji od kierowcy, skoro właściciel firmy nie widzi w tym problemu. Mniej wyrozumiała jednak może być policja, która prawdopodobnie zajmie się sprawą wykroczenia.

Stop Agresji Drogowej

Jak informuje Marcelina Pałaszewska, Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie uruchomiła specjalną skrzynkę poczty elektronicznej.

Na maila stopagresjidrogowej@zachodniopomorska.policja.gov.pl można przesyłać nagrania i zdjęcia ukazujące niebezpieczne zachowania kierowców poruszających się po drogach naszego regionu.

Materiały filmowe i fotograficzne należy uzupełnić o informacje, takie jak:

datę, godzinę zdarzenia, miejscowość, drogę/ulicę,

dane dotyczące pojazdu: numer rejestracyjny, markę,

dane zgłaszającego: imię i nazwisko, adres do korespondencji, telefon kontaktowy.