Co sadzić w marcu?

W miarę ocieplania się pogody i wydłużania się dni szybko zbliża się wiosna i rozpoczynają się siewy i sadzenie. W marcu usuwa się obumarłe pędy bylin. Nowy wzrost sprawia, że trudno jest określić, jakie rośliny należy posadzić. Oto kilka pomysłów:

Warzywa

Sadzenie nasion w pomieszczeniach w marcu może być skuteczne, ponieważ będą one gotowe do przesadzenia na zewnątrz za cztery do sześciu tygodni. W połowie maja są one gotowe do przesadzenia. Oprócz nasion można sadzić liście sałaty w szklarniach lub doniczkach. Można też sadzić szparagi, rabarbar i czosnek, gdy tylko gleba będzie gotowa. Oto kilka pomysłów na rośliny, które można uprawiać w marcu. Pamiętaj: po wykiełkowaniu zawsze możesz je wysadzić latem na zewnątrz.

Warzywa są idealne do sadzenia w marcu. Jeśli uprawiasz warzywa o chłodnej porze roku, marzec to odpowiednia pora na wysiew nasion w pomieszczeniach. W ten sposób uzyskasz plon roślin gotowy do wczesnego sadzenia. Warzywa o chłodnej porze roku, takie jak marchew, sałata, rzodkiewka i ziemniaki, wymagają pewnego przygotowania grządek. Jeśli jednak szukasz szybkiego i łatwego sposobu na rozpoczęcie uprawy, wypróbuj seler. Choć nie jest to roślina wieloletnia, stanowi świetny sposób na rozpoczęcie uprawy warzyw w marcu.

Inną rośliną zimną, którą można uprawiać w marcu, jest brokuł. Nie wymagają one dużo miejsca, a posadzone blisko siebie dają duże plony. Jeśli nie masz szklarni, możesz także zasadzić sadzonki w doniczkach i umieścić je w ziemi na cztery do sześciu tygodni przed ostatnimi wiosennymi przymrozkami. Można też wysiewać nasiona w zimnej ramie lub nieogrzewanej szklarni. Wysiewanie nasion w doniczkach ułatwia oddzielanie siewek.

Zioła

Marzec to koniec zimy i początek wiosny. To doskonały czas, aby rozpocząć uprawę zimowych roślin jadalnych, przesadzić lub zasadzić rośliny jednoroczne oraz przygotować letnie warzywa i zioła do wysadzenia na zewnątrz. Ponadto szkółki zaopatrują swoje szklarnie w młode wieloletnie zioła i kwiaty na nadchodzące miesiące. Bez względu na to, czy sadzisz swoje pierwsze warzywa, czy też zastanawiasz się, co posadzić w marcu, jest to doskonały moment, aby zacząć od początku.

Jeśli nie jesteś pewien, co posadzić w marcu, spróbuj zasadzić warzywa, które dobrze rosną w chłodne dni. Takie nasiona można wysiać w domu i przesadzić do ogrodu na początku marca. Można także zasadzić warzywa o chłodnej porze roku, takie jak pomidory i papryka. Warzywa te dobrze rozwijają się przy chłodnej pogodzie i są w stanie przetrwać kilka dni mrozu. Należy także zasadzić buraki, które są warzywem korzeniowym lubiącym chłodniejsze temperatury. Buraki można sadzić już w marcu i cieszyć się ich smacznymi zbiorami przez wiele tygodni!

Jeśli nie masz szklarni, możesz zasadzić ziemniaki w pojemnikach w marcu i przenieść je do ogrodu, gdy minie groźba przymrozków. Nowe pędy ziemniaków są podatne na uszkodzenia spowodowane mrozem, więc dodatkowy czas w szklarni pomoże roślinom uzyskać przewagę. W marcu można także kiełkować zioła, takie jak bazylia i kolendra. Chociaż te zioła powinny być sadzone na zewnątrz w maju, dobrze radzą sobie w środowisku zabezpieczonym przed mrozem.

Drzewa cytrusowe

Wiosenny sezon sadzenia to dobry czas na sadzenie drzew cytrusowych. Drzewa te wymagają niewielkiej ilości wody do czasu pojawienia się kwiatów. W tym okresie drzewka należy podlewać raz na 10 dni, pamiętając o tym, aby podlewać je głęboko. Drzewka należy podlewać co najmniej dwie stopy pod powierzchnią gleby. Jeśli drzewka cytrusowe są podlewane po raz pierwszy, należy unikać nawożenia ich w okresie kwitnienia. W ciągu pierwszych kilku tygodni po posadzeniu można przerzedzić rośliny o połowę lub jedną trzecią.

Mimo że tegoroczna wiosna jest idealna do sadzenia drzewek cytrusowych, nadal ważne jest monitorowanie ich pod kątem obecności szkodników. Mszyce, powszechne szkodniki żyjące na liściach cytrusów, mogą siać spustoszenie w młodych drzewkach. Aby uchronić nowe drzewko cytrusowe przed mszycami, należy codziennie spryskiwać je ekologicznymi preparatami owadobójczymi lub wypuszczać biedronki. Jeśli nie możesz pozbyć się mszyc samodzielnie, możesz zatrudnić profesjonalistę, który wykona dla Ciebie oprysk.

Do sadzenia drzewek cytrusowych dobrze nadaje się doniczka o pojemności 20 galonów. Średnica donicy powinna wynosić od 18 do 20 cali. Upewnij się, że gleba jest dobrze zdrenowana. Unikaj gleby wapiennej. Nowe drzewko cytrusowe powinno wyrosnąć do tej samej wysokości, co w małej doniczce. Nie podlewaj drzewek cytrusowych zbyt obficie – nie lubią one siedzieć w wilgotnej glebie. Upewnij się, że gleba nie wyschła całkowicie. Regularnie podlewaj glebę i dbaj o to, aby korzenie miały dużo składników odżywczych.

Odmiany ziemniaków z wczesnych zbiorów

Sadzenie ziemniaków w marcu to jeden ze sposobów na zagwarantowanie zbiorów w czerwcu lub lipcu. Osoby, które preferują smak nowych ziemniaków, mogą wybrać odmiany wcześniejsze lub wczesne, natomiast ci, którzy wolą pieczone ziemniaki, powinni wybrać odmiany z głównego zbioru. Jeśli chcesz uprawiać ziemniaki zimą, wybierz odmiany z drugiego zbioru. Oba rodzaje dają bulwy o białym, woskowym miąższu i długim okresie przydatności do spożycia.

Najlepszy czas na sadzenie ziemniaków to połowa marca. Choć powszechnie uważa się, że 17 marca to koniec miesiąca, większość odmian jest gotowa do zbiorów po 95-110 dniach od posadzenia. Upewnij się, że wybierasz sadzeniaki wolne od chorób, z dużą ilością skrobi, dzięki czemu szybko kiełkują. Należy wybierać między ziemniakami o rdzawej, czerwonej lub białej skórce. Popularne odmiany o czerwonej skórce to Red Norland, La Rouge i Viking. Odmiany o białej skórce to Norgold, Norchip i Norkotah.

Wczesne odmiany ziemniaków można sadzić, przekopując glebę na głębokość 10 cm. Sadzić je w rzędach oddalonych od siebie o 25 do 30 cm i w odległości około 45 cm od siebie. Po posadzeniu ziemniaków należy poczekać, aż pojawią się kwiaty. W tym czasie bulwy są już zawiązane. Gdy kwiaty znikną, można je wykopać i cieszyć się świeżymi ziemniakami. Dzięki temu zbiory będą wczesne i obfite.

Odmiany bakłażanów z wczesnych zbiorów

Jeśli szukasz najlepszej odmiany do sadzenia w marcu, to dobrze trafiłeś. Te kompaktowe rośliny dają wiele radości z uprawy. Niektóre popularne odmiany to 'Morden Midget’ i 'Pot Black’. Inne, takie jak nagrodzona w All-America Selections odmiana 'Patio Baby’, są krzaczaste i wytwarzają gałęzie wtórne, które zapewniają im trwałość w ogrodzie.

Przed posadzeniem bakłażanów należy zadbać o to, aby temperatura gleby wynosiła powyżej 50 stopni F. Po posadzeniu rośliny bakłażana należy rozstawić w odległości 24-36 cali. Po przesadzeniu należy dodać 2 cale kompostu do miejsca sadzenia, aby zatrzymać wilgoć i nawóz. Po posadzeniu roślin należy je dobrze podlać i rozłożyć ściółkę, aby zapobiec zachwaszczeniu. Jeśli uprawiasz bakłażany w zimnym klimacie, możesz również rozważyć zastosowanie osłon rzędowych, ale tylko wtedy, gdy na zewnątrz jest wystarczająco ciepło.

Jeśli gleba jest zbyt zimna, owoce bakłażana będą niedojrzałe lub przejrzałe. Owoc jest idealnie dojrzały, gdy przestaje rosnąć i ma błyszczącą, lśniącą skórkę. Gdy jest całkowicie dojrzały, po przekrojeniu widoczna jest pestka. Jeśli owoce bakłażana nie dojrzeją prawidłowo, być może trzeba będzie przesadzić je w cieplejsze miejsce. Ponadto bakłażany nie będą tak słodkie i smaczne, jak byśmy chcieli, więc być może trzeba będzie zebrać je przed dojrzeniem.

Odmiany melonów z wczesnego zbioru

Jeśli szukasz melonów do posadzenia w marcu, powinieneś wybrać odmianę 'Kajari’ o zielonym miąższu i kremowej konsystencji. Owoce mają jedenastostopniową wartość w skali Brixa i osiągają wielkość od czterech do dziewięciu kilogramów. Pnącza osiągają wysokość do 8 stóp i rodzą mniejsze owoce. Można je przycinać, aby uzyskać wiele melonów. The Mountain Valley Seed Company oferuje nasiona odmiany 'Kajari’.

Wybierając odmianę melonów, należy pamiętać, że roślina ta potrzebuje ciepłego okresu wegetacji, aby uzyskać maksymalne plony. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje stałych ciepłych nocy i dni. Jednak ogrodnicy domowi mieszkający w chłodniejszych regionach mogą również uprawiać melony w pomieszczeniach zamkniętych. Choć melony należą do roślin ciepłolubnych, są też dość wrażliwe na mróz. Nie są więc idealnym warzywem do uprawy na małych działkach.

Istnieje pięć głównych klas melonów, z których każda ma inne cechy. Wczesne odmiany dojrzewają w mniej niż 85 dni, podczas gdy odmiany średniowczesne potrzebują od 80 do 95 dni, aby dojrzeć. Odmiana późna potrzebuje około stu dni do zbiorów. Z tego powodu ważne jest, aby przy wyborze odmiany kierować się jej dojrzałością i potencjałem rynkowym. Wysiewanie nasion na zewnątrz pod koniec marca i na początku kwietnia może być trudne. Jeśli planujesz sprzedaż melonów, reklamuj je szeroko. Rozważ możliwość zaoferowania próbek potencjalnym klientom.

Ogórki

Jeśli chcesz zasadzić ogórki na wiosnę, najlepszy czas na to to ostatni tydzień marca. Ogórki rosną bardzo szybko, dojrzewają w ciągu 6 tygodni. Preferowane pH gleby wynosi od 6,5 do 7,0, a do rozwoju potrzebują pełnego światła słonecznego. Ogórki należy sadzić w miejscu, które jest nasłonecznione przez co najmniej 6 godzin dziennie. Ogórki dobrze radzą sobie w strefach od trzeciej do siódmej i tolerują niskie temperatury, o ile mają odpowiednią wilgotność.

Należy wybrać odmianę, która ma zarówno kwiaty męskie, jak i żeńskie. Kwiaty męskie są często gorzkie, więc w miarę możliwości należy ich unikać. Kwiaty żeńskie mają maleńki ogórek, który znajduje się między dolną częścią kwiatu a łodygą. W okresie kwitnienia ogórki powinny być nawożone nawozem o wysokiej zawartości potasu, takim jak płyn do pomidorów. Kwiaty ogórków można łatwo rozpoznać po kwiatach. Ogórki należy sadzić w marcu, aby mieć pewność, że dobrze rosną.

Po przesadzeniu nasiona ogórków należy posadzić na brzegu doniczki lub w ogrodzie. Następnie należy je umieścić w odległości co najmniej półtora metra od siebie. Należy je regularnie podlewać, aby gleba była wilgotna, ale nie mokra. Pamiętaj o podpieraniu roślin, aby zapobiec ich załamywaniu się, co spowoduje ich zapadanie się. Konieczne może być także dodanie do gleby nieco materii organicznej. Gdy rośliny osiągną wysokość czterech cali, należy dodać do gleby kompostu.

Zobacz Podobne Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *