Kiedy sadzić marchew w ogrodzie?

Kiedy sadzić marchew zależy od tego, jak wcześnie zaczniesz planować swój ogród. W większości stref klimatycznych od ostatnich przymrozków do pierwszych przymrozków mija 180 dni, a marchew należy sadzić w przewiewnej glebie o odpowiedniej wilgotności. Aby zapewnić marchewce odpowiednie warunki wzrostu, należy wysiać ją w rzędzie w odległości około 15 cali od siebie przed terminem ostatnich przymrozków w danym regionie. Po pierwszych przymrozkach należy je przerzedzić do jednej sadzonki na komórkę.

Siew nasion marchwi przed terminem ostatnich przymrozków

Siew nasion marchwi przed terminem ostatnich przymrozków oznacza, że marchew będzie gotowa do zbioru przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami. Marchew potrzebuje około 70-80 dni, aby dojrzeć. W cieplejszych rejonach należy sadzić marchew jesienią, a zbierać ją zimą. Na początku należy dobrze nawodnić glebę. Podczas kiełkowania marchew potrzebuje, aby wierzchnia warstwa gleby pozostała wilgotna. Podlewaj ją obficie przed posadzeniem i często, aż wykiełkuje.

Większość instrukcji ogrodniczych opiera się na dacie ostatnich przymrozków dla danego regionu. Aby dowiedzieć się, jaki jest ostatni termin dla danego regionu, można skontaktować się z biurem ds. rozwoju spółdzielni lub porozmawiać z doświadczonymi ogrodnikami z okolicy. Warto jednak pamiętać, że daty ostatnich przymrozków mogą się różnić o kilka tygodni, nawet na bardzo małych odległościach. W takich przypadkach należy skontaktować się z lokalnym biurem ds. rozwoju spółdzielni lub z sąsiednimi ogrodami przydomowymi, aby poznać dokładną datę dla danego obszaru.

Siew marchwi w przewiewnej glebie gliniastej

Siejąc marchew w ogrodzie, należy używać gleby bogatej w składniki odżywcze, na przykład lekko kwaśnej. Marchew preferuje glebę o pH 6,4 lub wyższym. Zbyt niskie lub zbyt wysokie pH spowoduje, że rośliny będą miały trudności z pobraniem wszystkich składników odżywczych, które zostały zastosowane w glebie. Aby sprawdzić pH gleby, należy zakupić zestaw do badania gleby w Internecie lub w centrum ogrodniczym. Jeśli nie masz takiego zestawu, możesz także przesłać próbkę gleby do zbadania w lokalnym centrum rolniczym. Tam można uzyskać zalecenia dotyczące sposobu postępowania z glebą.

Aby przygotować glebę do sadzenia marchwi, należy przekopać ją na głębokość jednej lub dwóch stóp. Usuń wszystkie duże kamienie, korzenie i korzenie. Upewnij się, że gleba ma swobodny odpływ. Bogata, ciężka gleba ograniczy wielkość i wysokość marchwi, a nawet może spowodować jej fizyczne deformacje. Przygotowanie gleby ma kluczowe znaczenie dla powodzenia uprawy marchwi. Jeśli nie masz dostępu do tego rodzaju gleby, możesz rozważyć uprawę marchwi w podwyższonych grządkach lub pojemnikach.

Przerzedzanie marchwi

Możesz nie myśleć o przerzedzaniu marchwi podczas sadzenia, ale jest to niezbędny krok w uprawie tego rodzaju roślin. Pozwala on wypełnić puste miejsca i pomaga rosnąć roślinom marchwi. W przygotowaniach do tego etapu mogą pomóc poniższe wskazówki ogólne. Jeśli to możliwe, należy stosować inny rodzaj nasion, aby uniknąć konieczności przerzedzania. Na przykład użyj granulowanych nasion marchwi, które mają większe nasiona niż zwykłe.

Podczas sadzenia marchwi należy upewnić się, że teren wokół jest dobrze zdrenowany. Słabo napowietrzone miejsce uniemożliwia sadzonkom osiągnięcie odpowiedniego potencjału wzrostu. Zbyt wiele korzeni może zasklepić podłoże, powodując nieodpowiednią cyrkulację powietrza. Bez odpowiedniego napowietrzenia siewki marchwi nie mogą kiełkować ani prawidłowo rosnąć. W rezultacie mogą one nawet nie wykiełkować. Zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza ma zasadnicze znaczenie dla wzrostu marchwi.

Siew marchwi w rozstawie co najmniej 15 cali

Siew marchwi w rozstawie co najmniej 15 cali w rzędzie zapewni ciągłość dostaw przez całe lato. Należy ją wysiewać w połowie późnego lata, dziesięć tygodni przed pierwszymi przymrozkami, w odstępach od jednej do dwóch stóp. Jeśli rozstawienie nasion jest trudne, można użyć taśmy nasiennej lub sadzić marchew ręcznie. Jeśli rozstawa nie stanowi problemu, należy sadzić marchew bliżej siebie niż jest to zalecane. Dzięki temu marchew nie będzie stłoczona między sobą i nie zahamuje wzrostu.

Przed wysiewem nasion marchwi należy przygotować glebę w ogrodzie. Ziemia powinna być wolna od dużych kamieni i dobrze uprawiona. Marchew potrzebuje dobrze zdrenowanej gleby. Gleba ciężka i zbita może opóźnić dojrzewanie i zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia deformacji fizycznych. Aby uniknąć tego problemu, należy dobrze przygotować glebę przed siewem. Upewnij się, że ziemia jest dobrze nawodniona, ponieważ marchew nie toleruje ciężkiej gleby.

Wybieranie marchwi dziedzicznej

Marchew dziedziczna to odmiany, które utrzymano przy życiu dzięki selektywnej hodowli. Nie są to nowoczesne wynalazki, ale raczej powrót do bardziej tradycyjnego typu. Ten typ marchwi jest uprawiany przez tradycyjnych hodowców i entuzjastów, którzy starają się utrzymać te odmiany przy życiu. Większość marchewek tradycyjnych pochodzi z wcześniejszych etapów historii ludzkości i nie jest obecnie wykorzystywana w nowoczesnym rolnictwie na dużą skalę.

Najprostszym sposobem ochrony marchewek tradycyjnych przed chorobami bakteryjnymi jest użycie węża. Jeśli gleba nie jest dobrze zdrenowana, może dojść do przypadkowego rozpryskiwania cząstek stałych na wierzchołki marchwi. Bezpiecznym sposobem podlewania jest użycie węża zraszającego. Na fuzarium nie ma dostępnych środków, natomiast grzyby powodujące zgniliznę twardzikową nie wymagają leczenia.

Zbiór marchwi

Wielu ogrodników zastanawia się, kiedy zbierać marchew. Ponieważ marchew rośnie pod ziemią, określenie, kiedy należy ją zbierać, a kiedy sadzić, może być mylące. Termin zbioru marchewki zależy od jej wielkości i kształtu. Najmniejsza jest marchew wielkości kciuka, ale jeśli chcesz mieć większą marchew, możesz ją wyhodować. Marchew należy zbierać, gdy korzeń ma pół cala średnicy.

Aby zebrać marchew, należy użyć małego narzędzia do spulchnienia gleby wokół rośliny. Można to zrobić za pomocą grabi. Następnie należy umieścić worek z marchewką w szufladzie na produkty w lodówce. Staraj się nie myć marchwi, ponieważ odcina to dopływ tlenu. Nie należy też szorować korzeni – dłużej zachowają świeżość, jeśli będzie na nich brud. Marchew można przechowywać w piwnicy, w lodówce, a nawet w skrzyni z wilgotnym piaskiem. Najwygodniejszym sposobem przechowywania marchwi jest przechowywanie jej na ziemi.


Oceń: Kiedy sadzić marchew w ogrodzie?

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:5